Zărnești, primul oraș din județul Brașov care a interzis oficial păcănelele. Brașovul și Râșnovul urmează. Ce spune primarul despre decizie

Last Updated on martie 2, 2026Zărnești a devenit luni, 2 martie, prima localitate din județul Brașov care a adoptat oficial o hotărâre de interzicere a jocurilor de noroc, în baza OUG 7/2026 — actul normativ care dă primăriilor dreptul de a aproba sau bloca aceste activități pe teritoriul lor. Hotărârea vizează majoritatea formelor de jocuri de noroc, inclusiv pariuri sportive, cazinouri, slot machines, bingo și pariuri online, cu excepția loto.

Zărnești, primul oraș din județul Brașov care a interzis oficial păcănelele. Brașovul și Râșnovul urmează. Ce spune primarul despre decizie 1

Consiliul Local al oraşului Zărneşti a adoptat, astăzi, o hotărâre prin care se interzice desfăşurarea jocurilor de noroc pe raza localităţii, a anunţat primarul Alexandru Igrişan. Este prima localitate din județ care emite o astfel de hotărâre în baza legii (OUG 7/2026) care dă dreptul primăriilor să scoată „păcănelele” în afara orașului.
De altfel, și Brașovul și Râșnovul ar urma să adopte hotărâri similare în perioada următoare, după cum au anunțat primarii acestora, scrie Biz Brașov.

„În calitate de Primar, am inițiat demersurile pentru a interzice desfășurarea jocurilor de noroc pe raza orașului Zărnești, în baza OUG nr. 7/2026. Această măsură are ca scop protejarea cetățenilor și familiilor noastre de riscurile asociate jocurilor de noroc: prevenirea dependenței și a problemelor financiare; reducerea riscului de conflicte și infracționalitate; promovarea unui mediu sigur și sănătos pentru copii și tineri,” a declarat primarul Alexandru Igrișan, citat de brasov.net.

Edilul a mai adăugat că prioritățile administrației locale rămân siguranța, responsabilitatea și bunăstarea comunității, considerând că eliminarea sălilor de jocuri va contribui la un climat social mai sănătos în Zărnești.

Previous Story

Brașov.  Piața Dacia se extinde pe terenul Companiei Apa și va fi acoperită. Primarul Scripcaru: „Acolo vor putea să îşi comercializeze produsele doar producătorii”

Next Story

CFR răspunde criticilor despre Gara Brașov. Ce spune despre lucrările la copertine,  balustrade și tunel