Brașov.  Piața Dacia se extinde pe terenul Companiei Apa și va fi acoperită. Primarul Scripcaru: „Acolo vor putea să îşi comercializeze produsele doar producătorii”

Last Updated on martie 2, 2026Piața Dacia din Brașov urmează să fie extinsă pe terenul ocupat în prezent de curtea Companiei Apa, după ce operatorul regional își va muta parcarea și utilajele în zona Zaharia Stancu. Primarul George Scripcaru a anunțat că noul spațiu va fi destinat exclusiv producătorilor agricoli, va beneficia de infrastructură modernă și că zona descoperită din piața actuală va fi acoperită. Proiectul a fost discutat în ședința Consiliului Local din 27 februarie.

Brașov.  Piața Dacia se extinde pe terenul Companiei Apa și va fi acoperită. Primarul Scripcaru: „Acolo vor putea să îşi comercializeze produsele doar producătorii” 1

„Avem în plan lucrări de modernizare la toate pieţele agro-alimentare din Braşov. La Piaţa Dacia urmează să facem o extindere şi să amenajăm o infrastructură nouă. Am făcut o dezmembrare a curţii Companiei Apa, care îşi va muta utilajele şi echipamentele în zona Zaharia Stancu, vis-a-vis de RATBV, unde a amenajat o bază, pe un teren al municipalităţii. În schimb, Primăria Braşov va prelua curtea Companiei Apa, unde se va extinde piaţa, cu o structură nouă. Acolo vor putea să îşi comercializeze produsele doar producătorii”, a precizat primarul, citat de bzb.ro.

De asemenea, edilul a amintit că zona care este descoperită în prezent urmează să fie acoperită.
Proiectul aprobat de consilierii locali prevede, în principal, ca procedura de atribuire a locurilor din pieţe să se facă de către o comisie specială din care vor face parte şi consilieri locali.

Previous Story

Aeroportul Brașov, record de pasageri în februarie: 38.373 — o creștere de 140% față de anul trecut. Care sunt cele mai căutate destinații

Next Story

Zărnești, primul oraș din județul Brașov care a interzis oficial păcănelele. Brașovul și Râșnovul urmează. Ce spune primarul despre decizie