Last Updated on ianuarie 28, 2026(Video) 7 morți. Ce spun martorii despre ultimele secunde ale microbuzului pe E70: „Făcea S-uri”
Ancheta accidentului grav de pe E70, de ieri, soldat cu 7 morți, intră într-o etapă în care mărturiile martorilor și primele reconstituiri conturează un scenariu dramatic. Șapte oameni au murit marți și trei au ajuns la spital, după o manevră fatală, pe un drum din Timiș. Un microbuz cu cetățeni greci s-a izbit de un TIR, în timpul unei depășiri periculoase.

Erau suporteri ai echipei antrenate de Răzvan Lucescu și mergeau din Grecia spre Franța, la un meci. Camerele de bord au surprins impactul devastator, scrie Știrile Pro Tv.
Acesta este momentul în care, aflat deja în depășire, microbuzul nu reușește să revină pe banda sa și se izbește violent de TIR. Un martor a surprins secvențele de după impact.
Am reconstituit, potrivit primelor informații, momentele dramatice de dinaintea impactului. Șoferul depășise două cisterne dintr-o coloană când nu a mai stăpânit volanul.
Polițiștii iau în calcul și varianta povestită de unii martori, cum că șoferul microbuzului ar fi acroșat ușor una dintre cisternele depășite, iar acest lucru i-ar fi destabilizat controlul mașinii.
Martor: „Făcea S-uri, se tot uita să vadă dacă se poate depăși. La un moment dat a intrat în depășire, când din spate, de unde eram eu, se vedea clar că nu avea nicio șansă sau, cel puțin, era foarte periculos, venea TIR-ul și și-a dat seama că nu are cum să mai termine depășirea și a intrat în TIR-ul din dreapta lui, încercând să se redreseze pe banda sa. În momentul în care a intrat în TIR, a ricoșat în TIR-ul roșu de aici.”
„În timp ce depăşea cisterna din faţă, şi-a dat seama că nu are cum să mai termine depăşirea şi a intrat în tirul din dreapta lui. Tirul a frânat. Tirul din spatele meu a frânat şi el, care venea către mine şi am intrat cu toţii în şanţ. Ţin minte că am văzut un om care a ieşit pe picioarele lui din maşina. Atât am văzut”, spune un alt martor.
Șase pasageri din microbuz au murit pe loc, inclusiv șoferul. Încă un pasager a decedat la spital. Alți trei primesc îngrijiri medicale, doi fiind în stare gravă.
Într-o linişte apăsătoare şi înmărmuriţi de durere. Aşa au ajuns în România peste 200 de suporterii greci ai echipei Paok Salonic, care se îndreptau spre Franţa pentru meciul cu Lyon. Vestea că şapte oameni, şi ei suporteri ai echipei, au murit i-a făcut să se întoarcă din Budapesta pentru a vizita supravieţuitorii. La spital a mers şi ambasadoarea Greciei în România, scrie Observator.
Suporterii au fost escortați de Jandarmerie de la Lugoj, acolo unde credeau că sunt internaţi supravieţuitorii, până în fața Spitalului Judeţean din Timişoara. Acolo au fost aduşi cei trei răniţi. Aici atmosfera a devenit tensionată.
Cei 250 de suporteri al lui Paok au cerut ca presa să păstreze distanţa, nu vor camere îndreptate spre ei, nu vor lumini şi nici să vadă microfoane, vor doar să le fie respectată durerea.