O femeie a leșinat sâmbătă, în jurul prânzului, în zona mall-ului AFI Brașov, în plin val de căldură. La fața locului au intervenit salvatorii SMURD Brașov, care i-au acordat primul ajutor. Incidentul vine într-o perioadă cu temperaturi foarte ridicate în oraș, când expunerea la soare și deplasările la orele amiezii pot deveni periculoase, mai ales pentru persoanele vulnerabile.
SMURD Brașov a transmis mai multe recomandări pentru zilele caniculare. Oamenii sunt sfătuiți să evite deplasările în intervalul 11.00–18.00, să nu stea în aglomerații, să alterneze mersul cu pauze la umbră și să evite efortul fizic intens în orele cele mai fierbinți ale zilei, scrie BizBrasov.ro
Salvatorii recomandă și hidratare constantă, haine lejere, deschise la culoare, pălării și ochelari de soare. În același timp, este indicat să fie evitate alcoolul, băuturile cu multă cofeină sau zahăr și mesele grele, iar alimentația să includă mai multe fructe și legume proaspete.
O atenție specială trebuie acordată copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu afecțiuni medicale. SMURD Brașov le recomandă oamenilor să păstreze legătura cu rudele sau vecinii în vârstă și să se asigure că aceștia sunt bine, mai ales în zilele cu temperaturi extreme. De asemenea, copiii și animalele de companie nu trebuie lăsate singure în mașini, nici măcar pentru perioade scurte.
Canicula pune stăpânire pe România. Aproape toată țara intră sub cod roșu. Temepraturile ajung la 40 de grade
16 județe vor fi sub cod roșu, iar la începutul săptămânii viitoare, avertizarea de pericol termic va fi extinsă în aproape toată țara.
Corespondent PRO TV: „ Intră în vigoare un cod roșu de caniculă în aproape jumătate de țară, iar maximele vor ajunge și la 40 de grade celsius. Nici noaptea nu ne răcorim prea mult asta pentru că și atunci vor fi până la 25 de grade. Capitala se va afla și ea duminică sub un cod portocaliu, iar de luni temperaturile vor crește treptat cu maxime de 38-39 de grade celsius.
De altfel, la începutul săptămânii viitoare, codul roșu se va extinde în aproape toată țara. Experții recomandă să bem suficiente lichide pentru a menține organismul bine hidratat, să evităm pe cât posibil expunerea prelungită la soare și să purtăm pălării și haine lejere din culori deschise. Nu în ultimul rând, pompierii interzic utilizarea focului deschis în zonele cu risc și recomandă o vigilență sporită celor care locuiesc în apropierea regiunilor unde s-ar putea produce incendii de vegetație”.
