Probleme mari pentru Adrian Veștea. UDMR refuză să intre în Guvernul său

UDMR a decis să nu intre la guvernare alături de Adrian Veștea, după o ședință de peste două ore a conducerii formațiunii. Anunțul a fost făcut de liderul deputaților UDMR, Csoma Botond, care a explicat că nu există în acest moment condițiile necesare pentru participarea Uniunii la viitorul Executiv, principala problemă fiind lipsa unei majorități parlamentare stabile și asumate.

Probleme mari pentru Adrian Veștea. UDMR refuză să intre în Guvernul său 1

Astăzi am luat decizia numai cu privire la intrarea la guvernare și am decis că UDMR nu va intra la guvernare. Motivele acestei decizii sunt următoarele: în acest moment nu vedem cum s-ar putea contura o majoritate transparentă și stabilă în Parlamentul României pentru sprijinul Guvernului Veștea. După toate calculele aritmetice pe care le-am văzut și în presă, am văzut că ar fi nevoie și de voturile neafiliaților care provin din SOS și POT.

Am văzut că sunt diverse încercări și în privința AUR și nu am dorit să ajungem în aceeași barcă cu acești deputați și senatori neafiliați care vin din aceste partide”, a declarat Csoma Botond, citat de Europa FM.

Adrian Veștea le propusese reprezentanților UDMR să intre în viitorul Guvern, într-o formulă politică din care ar fi urmat să facă parte PSD, UDMR și liberali dispuși să îl susțină. Uniunea avertizase însă încă de la desemnarea liderului brașovean că nu dorește să participe la o operațiune care ar putea provoca ruperea PNL.

Decizia UDMR lovește puternic în calculele premierului desemnat, care a refuzat să își depună mandatul după ultimatumul conducerii PNL. Fără voturile Uniunii și fără sprijinul oficial al PNL și USR, Adrian Veștea depinde de PSD, grupul minorităților și de un număr important de parlamentari liberali care ar trebui să încalce decizia partidului și să își asume riscul excluderii, conform tvr.info.ro.

Previous Story

Brașov Gelato Fest revine cu peste 101 sortimente de înghețată din Italia, Liban și Thailanda

Next Story

Renunță Adrian Veștea la mandatul de premier? Surse: Adrian Veștea și Sorin Grindeanu au plecat la Cotroceni pentru discuții cu Nicușor Dan