Last Updated on februarie 11, 2026Un nou schimb de acuzații a apărut între brașovenii Călin Donca și Marian Godină în contextul participării la Survivor România 2026, după ce polițistul a sugerat că accidentarea suferită de Donca ar fi fost regizată. Incidentul invocat de concurent nu a fost surprins de camerele de filmare, iar declarațiile făcute de participanți au amplificat tensiunile din jurul competiției și au generat reacții publice contradictorii.
În cea de-a zecea ediţie a sezonului, Donca a susținut că a suferit o accidentare serioasă după ce ar fi căzut dintr-un cocotier în timp ce încerca să ajute echipa. Totuşi, momentul nu a fost surprins de camere, iar acest detaliu a devenit rapid subiect de discuție atât în tabără, cât și în rândul telespectatorilor.
Marian Godină, polițist cunoscut pentru postările sale virale, umorul caracteristic și pozițiile ferme adoptate în spațiul public, a intrat în competiție ulterior. Într-un testimonial, acesta a lansat o acuzație directă, sugerând că Donca și-ar fi „regizat” accidentarea pentru a evita o posibilă confruntare.
„Eu, când am intrat în trib, eram ferm convins că îl voi întâlni și pe Călin Donca. Cunoscându-l, știind ce îi poate mintea, tind să cred că a aflat de venirea mea aici și acea căzătură, pe care nu a văzut-o nimeni, dar despre care vorbește toată lumea, cred că este o pură invenție a omului, care se descurcă nemaipomenit la astfel de lucruri”, a mărturisit Godină după ce a ajuns în tabăra Faimoșilor, conform Can Can.
Ce a făcut când a aflat că polițistul intră la Survivor
Nici ceilalți concurenți nu au rămas indiferenți. Naba Salem a declarat fără ezitare:
„Nu cred nicio secundă că el a căzut”.
În urma afirmației, care a amplificat și mai mult suspiciunile din jurul incidentului, Călin Donca a venit cu o clarificare fermă:
„Din păcate, Marian are nevoie de mai multe îmbrățișări. Da, cred că s-ar fi înțeles. Oamenii puternici niciodată nu o să te vorbească atunci când nu ești prezent. Ei vorbesc direct în față, ce au cu tine. Eu lui Cristi i-am spus în față, Larisei i-am spus în față și lui Marian, dacă aș avea ceva să îi spun, îi spun în față. Nu îi spun când nu e prezent. El mă denigrează când nu sunt eu prezent. El doarme în baraca făcută de mine”, a susținut Donca.
Ulterior, acesta a continuat cu un mesaj și mai acid:
„Dacă o minte atât de bolnavă crede că, vreodată, un tată cu 5 copii acasă și nevastă se aruncă din palmier ca să iasă că vine Baba Oarba Godină, cel mare polițist, cred că are scenarii mai proaste decât Larisa, despre care credeam că nu poate fi egalată prea ușor. Îi transmit să aibă o viață mai frumoasă, să se iubească mai mult cu soția de acasă. Doar așa va putea să își îndulcească sufletul, ca să nu ne vadă pe toți cei care contribuim cu ceva la salariul lui ca infractori. Să lase statul să decidă, iar el după aceea să se exprime”.
Ce i-a șoptit Marian Godină la ureche lui Călin Donca în timp ce își luau rămas-bun de la Survivor: „Hai, domnule, aici…”
Momentul despărțirii a scos la iveală vechile conflicte dintre Călin Donca și Marian Godină. Polițistul, cunoscut pentru faptul că nu îl avea deloc la suflet pe colegul său din emisiune, a rămas inițial pe bancă, ignorând plecarea acestuia. Totuși, afaceristul l-a chemat la el pentru un ultim salut.
Deși părea vizibil incomodat de situație, Marian Godină s-a ridicat în cele din urmă să îl salute. În secunda în care s-au apropiat, polițistul i-a spus ceva încet, aproape de ureche.
Călin Donca: Hai, domnule, aici!
Marian Godină: Chiar ne luăm în brațe?!
Călin Donca: Hai, lasă, lasă!
Marian Godină a vorbit deschis imediat după ce Călin Donca a părăsit competiția Survivor de la Antena 1. Polițistul a demonstrat că gestul amical de mai devreme nu i-a schimbat deloc părerea despre afacerist.
Deși s-au salutat călduros la plecare, el a recunoscut ulterior că omul de afaceri îi este foarte antipatic, scrie Unica.ro.
Adi Vasile, prezentatorul Survivor: Marian, ce înseamnă pentru tine plecarea lui Călin din competiție?
Marian Godină: Tocmai am trăit povestea milionarului de succes, care, trezindu-se pe o insulă fără bani, nu și-a putut cumpăra medicamente contra limbricilor, l-a mâncat în c*r și s-a urcat în cocotier, de unde a căzut și a plecat acasă, unde are treburile pe care eu unul le știu. Ceilalți, se pare că nu.
