4,004 noi cazuri, 167 copii internați. Situația la Brașov

Până astăzi, 15 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.130.586 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). În ultimele 24 de ore au fost depistate 4.004 noi cazuri de coronavirus.

Pentru Brașov, autoritățile au anunțat 71 de noi cazuri și o rată de infectare pe județ de 0,77.

Până astăzi, 35.215 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.09.2021 (10:00) – 15.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 83 de decese (35 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Caraș-Severin, Călărași, Constanța, Covasna, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Unul dintre decese a fost raportat de DSP Satu Mare și este al unui pacient care s-a infectat din străinătate.

Dintre cele 81 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 11 la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 la categoria de vârstă 60-69 ani, 27 la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 la categoria de vârstă peste 80 ani.

78 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Sunt raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, unul din județul Ialomița și unul din județul Covasna, ambele din august 2021. În intervalul de referință (24 de ore), au fost raportate 81 de decese.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 5.868. Dintre acestea, 696 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 167 sunt minori, 158 fiind internați în secții și 9 la ATI.

n urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.004 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21801670,69
2.Arad24499680,86
3.Argeș28155630,53
4.Bacău275161180,98
5.Bihor30000790,61
6.Bistrița-Năsăud130911211,84
7.Botoșani14968611,04
8.Brașov44641710,77
9.Brăila13604400,35
10.Buzău12988440,42
11.Caraș-Severin12074481,02
12.Călărași10727300,93
13.Cluj601371701,66
14.Constanța448211101,20
15.Covasna8665200,24
16.Dâmbovița23176410,57
17.Dolj28029971,16
18.Galați28709900,88
19.Giurgiu11573341,11
20.Gorj9595400,59
21.Harghita8512140,34
22.Hunedoara23566490,63
23.Ialomița11178400,70
24.Iași441661520,85
25.Ilfov472091361,98
26.Maramureș218271151,67
27.Mehedinți8684310,71
28.Mureș24537490,56
29.Neamț19993670,91
30.Olt15323840,98
31.Prahova368181050,88
32.Satu Mare14569932,71
33.Sălaj11329461,01
34.Sibiu27390830,93
35.Suceava260941571,24
36.Teleorman14583551,25
37.Timiș570562351,83
38.Tulcea8694270,52
39.Vaslui16800820,89
40.Vâlcea16913410,71
41.Vrancea11196380,75
42.Mun. București1916695701,80
43.Din străinătate**127033
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

2441*

290
TOTAL1.130.5864.004
Previous Story

Brașov. Reacție Mall-ul AFI după incendiul de ieri

Next Story

Foto Brașov. Străzi blocate, autobuze pline. „Cum facem domn primar in fiecare dimineața stam de pe Calea Feldioarei pana pe Str.Lunga in coada cam 15 min ?”

Folosim cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență online. Acceptând că acceptați utilizarea cookie-urilor în conformitate cu politica noastră privind cookie-urile.

Privacy Settings saved!
Privacy Settings

Atunci când vizitați orice site web, acesta poate stoca sau prelua informații pe browserul dvs., mai ales sub formă de cookie-uri. Controlați aici serviciile personale de cookie-uri.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Decline all Services
Accept all Services