4.478 de cazuri noi, 14 copi internați la Terapie Intensivă. Situația la Brașov

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.478 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

La Brașov autoritățile au anunțat 99 de noi cazuri și 0,87  rată de infectare pe județ.

În intervalul 16.09.2021 (10:00) – 17.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 73 de decese (36 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș,  Bihor, Brașov, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș,  Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 73 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 la categoria de vârstă 50-59 ani, 12 la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 la categoria de vârstă peste 80 ani.

66 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.727. Dintre acestea, 762 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 180 sunt minori, 166 fiind internați în secții și 14 la ATI.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21890500,88
2.Arad247401261,02
3.Argeș28276790,66
4.Bacău277031101,10
5.Bihor30138560,74
6.Bistrița-Năsăud132791062,13
7.Botoșani151461021,28
8.Brașov44827990,87
9.Brăila13674330,44
10.Buzău13068470,47
11.Caraș-Severin12173581,14
12.Călărași10851591,01
13.Cluj604941861,89
14.Constanța451911581,37
15.Covasna8700220,29
16.Dâmbovița23275460,71
17.Dolj283941631,45
18.Galați28874801,04
19.Giurgiu11644311,23
20.Gorj9662250,70
21.Harghita8564210,41
22.Hunedoara23683600,80
23.Ialomița11275750,78
24.Iași445602251,01
25.Ilfov47546912,37
26.Maramureș221441711,92
27.Mehedinți8787680,86
28.Mureș24663790,64
29.Neamț20153801,02
30.Olt15466661,17
31.Prahova370811491,04
32.Satu Mare148131372,91
33.Sălaj11416391,20
34.Sibiu27546841,10
35.Suceava264261761,50
36.Teleorman14730981,48
37.Timiș576293132,08
38.Tulcea8731210,58
39.Vaslui170021011,03
40.Vâlcea17006390,85
41.Vrancea11297560,88
42.Mun. București1929246512,05
43.Din străinătate**131120
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

2753*

22
TOTAL1.139.5054.478
Previous Story

Foto Brașov. Un nou stil de parcare. „Este dom’le verde orașu’! Și cine-a zis că e scumpă parcarea în Brașov? Omul a plătit decât jumătate . E pe două roți. Deci, eco ”

Next Story

(Foto/Video) Accident Brașov. 4 persoane rănite pe Calea Feldioarei

Folosim cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență online. Acceptând că acceptați utilizarea cookie-urilor în conformitate cu politica noastră privind cookie-urile.

Privacy Settings saved!
Privacy Settings

Atunci când vizitați orice site web, acesta poate stoca sau prelua informații pe browserul dvs., mai ales sub formă de cookie-uri. Controlați aici serviciile personale de cookie-uri.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Decline all Services
Accept all Services