2.648 de cazuri noi, 116 copii internați. Situația la Brașov

Până astăzi, 11 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.118.549 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

Pentru Brașov, autoritățile au anunțat 65 noi cazuri și o rată de infectare pe județ de 0,59.

Până astăzi, 34.961 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

 

În intervalul 10.09.2021 (10:00) – 11.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 47 de decese (25 bărbați și 22 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Bistrița-Năsăud, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Constanța, Dâmbovița, Giurgiu, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Decesul înregistrat în județul Mehedinți este al unui pacient infectat în Albania.

Dintre cele 47 decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 12 la categoria de vârstă 60-69 ani, 15 la categoria de vârstă 70-79 ani și 11 la categoria de vârstă peste 80 ani.

42 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.454. Dintre acestea, 581 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 116 sunt minori, 108 fiind internați în secții și 8 la ATI.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.648 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21621320,44
2.Arad24295460,61
3.Argeș27991240,42
4.Bacău27178580,76
5.Bihor29787560,39
6.Bistrița-Năsăud12803641,53
7.Botoșani14695480,63
8.Brașov44432650,59
9.Brăila1351090,26
10.Buzău12898210,39
11.Caraș-Severin11940360,77
12.Călărași10611340,72
13.Cluj595931121,33
14.Constanța44451820,91
15.Covasna8626120,15
16.Dâmbovița23012280,44
17.Dolj27695750,87
18.Galați28465430,71
19.Giurgiu11450210,90
20.Gorj9480210,45
21.Harghita8452220,21
22.Hunedoara23412440,48
23.Ialomița11077150,50
24.Iași43730870,61
25.Ilfov46775641,61
26.Maramureș21411861,10
27.Mehedinți8579280,44
28.Mureș24389120,38
29.Neamț19809560,80
30.Olt15131390,71
31.Prahova36508820,66
32.Satu Mare14282952,12
33.Sălaj11224380,64
34.Sibiu27167320,80
35.Suceava25589810,92
36.Teleorman14381421,06
37.Timiș56366991,36
38.Tulcea8627110,41
39.Vaslui16559530,61
40.Vâlcea16787250,48
41.Vrancea11071240,64
42.Mun. București1901583691,37
43.Din străinătate**119922
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

1333*

335
TOTAL1.118.5492.648
Previous Story

(Foto) Incendiu Brașov. „Probabil ca ați observat un fum gros in zona depoului CFR din Craiter”

Next Story

(Foto) Incendiu la un spital din Brașov. 150 de pacienți evacuați

Folosim cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență online. Acceptând că acceptați utilizarea cookie-urilor în conformitate cu politica noastră privind cookie-urile.

Privacy Settings saved!
Privacy Settings

Atunci când vizitați orice site web, acesta poate stoca sau prelua informații pe browserul dvs., mai ales sub formă de cookie-uri. Controlați aici serviciile personale de cookie-uri.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Decline all Services
Accept all Services