BREAKING – 3.950 de cazuri noi, la 23.392 de teste RT-PCR și 10.152 de teste rapide antigenice. Situația la Brasov!

Până astăzi, 2 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 808.040 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

744.040 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.950 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15655762,38
2.Arad17442611,72
3.Argeș21233450,81
4.Bacău20466521,27
5.Bihor21474741,19
6.Bistrița-Năsăud8868601,01
7.Botoșani11040451,23
8.Brașov324391792,94
9.Brăila9853220,81
10.Buzău9611270,70
11.Caraș-Severin8379181,00
12.Călărași7660170,71
13.Cluj405541873,20
14.Constanța323961881,67
15.Covasna5980280,83
16.Dâmbovița17957731,42
17.Dolj19725571,74
18.Galați20539841,29
19.Giurgiu7908241,22
20.Gorj6993811,83
21.Harghita6272200,72
22.Hunedoara159161262,52
23.Ialomița8277331,02
24.Iași33828911,23
25.Ilfov316451113,01
26.Maramureș171051223,07
27.Mehedinți6095260,99
28.Mureș18017210,96
29.Neamț14098561,16
30.Olt11440280,78
31.Prahova27395430,72
32.Satu Mare9958881,90
33.Sălaj8088401,99
34.Sibiu20178731,84
35.Suceava21123871,17
36.Teleorman9957581,21
37.Timiș395792095,02
38.Tulcea6458160,79
39.Vaslui13077530,98
40.Vâlcea12012491,50
41.Vrancea8316270,78
42.Mun. București1301754542,56
43.Cazuri noi nealocate pe județe2859*721
TOTAL808.0403.950

Până astăzi, 20.509 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.03.2021 (10:00) – 02.03.2021 (10:00) au fost raportate 106 decese (62 bărbați și 44 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea și Vaslui.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 27 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 29 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

105 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.536. Dintre acestea, 1.044 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.052.659 de teste RT-PCR și 315.789 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.392 de teste RT-PCR (15.539 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.853 la cerere) și 10.152 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 4 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 2 martie a.c.

Folosim cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență online. Acceptând că acceptați utilizarea cookie-urilor în conformitate cu politica noastră privind cookie-urile.

Privacy Settings saved!
Privacy Settings

Atunci când vizitați orice site web, acesta poate stoca sau prelua informații pe browserul dvs., mai ales sub formă de cookie-uri. Controlați aici serviciile personale de cookie-uri.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Decline all Services
Accept all Services