Breaking. 3525 de noi cazuri de COVID-19, la 26.709 teste. Situația la Brașov

Până astăzi, 14 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 684.917 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 614.545 de pacienți au fost declarați vindecați.

La Brașov autoritățile au anunțat 154 de noi infectări. Rata de infectare în municipiul Brașov este de 3.54 iar pe județ de 2,65. 
Breaking. 3525 de noi cazuri de COVID-19, la 26.709 teste. Situația la Brașov 1

În intervalul 13.01.2021 (10:00) – 14.01.2021 (10:00) au fost raportate 66 de decese (44 bărbați și 22 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.525 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13003561,94
2.Arad14862701,5
3.Argeș19616521,51
4.Bacău175541121,59
5.Bihor18999872,11
6.Bistrița-Năsăud7828231,48
7.Botoșani8942581,49
8.Brașov269711542,65
9.Brăila8910391,91
10.Buzău8680180,89
11.Caraș-Severin7093622,15
12.Călărași6762191,37
13.Cluj328252913,8
14.Constanța283861882,87
15.Covasna5319201,11
16.Dâmbovița15744701,78
17.Dolj16375541,71
18.Galați175961352,46
19.Giurgiu6877391,64
20.Gorj5354310,83
21.Harghita5539190,64
22.Hunedoara12551841,63
23.Ialomița7270281,66
24.Iași294751831,38
25.Ilfov266511434,45
26.Maramureș11930992,48
27.Mehedinți5304231,08
28.Mureș15878521,34
29.Neamț11823451,45
30.Olt10077590,72
31.Prahova25083801,3
32.Satu Mare7587801,43
33.Sălaj6626381,83
34.Sibiu17799781,74
35.Suceava170341431,63
36.Teleorman8414521,8
37.Timiș292232994,16
38.Tulcea5792441,52
39.Vaslui11280491,75
40.Vâlcea10441451,6
41.Vrancea7427400,69
42.Mun. București1106275603,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe3390*-296
TOTAL684.9173.525