BREAKING – 4.424 de cazuri noi, la 28.361 de teste efectuate. Situația la Brașov

Până astăzi, 13 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 681.392 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 10.122 de pacienți au fost declarați vindecați.

La Brașov autoritățile au anunțat 139 de noi cazuri de infectare. Rata de infectare în municipiul Brașov este de 3,67 iar pe județ de 2,67.

BREAKING - 4.424 de cazuri noi, la 28.361 de teste efectuate. Situația la Brașov 1

În intervalul 12.01.2021 (10:00) – 13.01.2021 (10:00) au fost raportate 88 de decese (57 bărbați și 31 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș,  Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea și București.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.424 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12947711,94
2.Arad14792831,47
3.Argeș19564731,62
4.Bacău174421131,6
5.Bihor189121032,07
6.Bistrița-Năsăud7805361,56
7.Botoșani8884561,48
8.Brașov268171392,67
9.Brăila8871482,00
10.Buzău8662420,93
11.Caraș-Severin7031722,16
12.Călărași6743301,48
13.Cluj325342683,72
14.Constanța281981722,89
15.Covasna5299291,05
16.Dâmbovița15674681,82
17.Dolj163211301,65
18.Galați174611072,37
19.Giurgiu683881,67
20.Gorj5323290,78
21.Harghita5520290,62
22.Hunedoara124671081,67
23.Ialomița7242221,66
24.Iași292921121,45
25.Ilfov265082614,71
26.Maramureș118311142,44
27.Mehedinți5281211,09
28.Mureș15826951,38
29.Neamț11778821,49
30.Olt10018630,69
31.Prahova250031131,31
32.Satu Mare7507761,4
33.Sălaj6588481,78
34.Sibiu17721471,73
35.Suceava16891951,54
36.Teleorman8362791,8
37.Timiș289243034,13
38.Tulcea5748411,46
39.Vaslui112311231,84
40.Vâlcea10396241,61
41.Vrancea7387230,64
42.Mun. București1100677223,77
43.Cazuri noi nealocate pe județe3686*146 
TOTAL681.3924.424