3697 de cazuri de COVID-19, la 23.667 de teste. Situația la Brașov

Până astăzi, 12 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 676.968 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 605.045 de pacienți au fost declarați vindecați.

La Brașov autoritățile au anunțat 132 de noi cazuri. Rata de infectare în municipiul Brașov este de 3,78 iar pe județ este de 2.76.

3697 de cazuri de COVID-19, la 23.667 de teste. Situația la Brașov 1

156 de persoane au murit în ultimele 24 de ore. 147 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, un pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru opt pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.697 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12876431,97
2.Arad14709511,49
3.Argeș19491611,67
4.Bacău17329901,6
5.Bihor188091011,97
6.Bistrița-Năsăud7769431,63
7.Botoșani8828501,47
8.Brașov266781322,76
9.Brăila88231072,06
10.Buzău8620120,94
11.Caraș-Severin6959592,15
12.Călărași6713231,46
13.Cluj322662943,68
14.Constanța280261272,97
15.Covasna5270251,01
16.Dâmbovița15606851,81
17.Dolj16191551,76
18.Galați173541242,42
19.Giurgiu6830321,64
20.Gorj5294220,76
21.Harghita5491200,59
22.Hunedoara12359641,48
23.Ialomița7220431,8
24.Iași291801901,49
25.Ilfov26247964,76
26.Maramureș117171132,42
27.Mehedinți5260201,16
28.Mureș15731531,43
29.Neamț11696531,45
30.Olt9955250,68
31.Prahova24890871,33
32.Satu Mare7431541,41
33.Sălaj6540261,73
34.Sibiu176741001,66
35.Suceava167961511,54
36.Teleorman8283641,83
37.Timiș286212254,12
38.Tulcea5707181,46
39.Vaslui11108651,76
40.Vâlcea10372411,64
41.Vrancea7364270,64
42.Mun. București1093456253,87
43.Cazuri noi nealocate pe județe3540*1
TOTAL676.9683.697