BREAKING – 8499 de noi cazuri de COVID-19. Situția la Brașov

Până astăzi, 27 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 457.848 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 326.657 de pacienți au fost declarați vindecați, anunţă Grupul de Comunicare Strategică.

La Brașov situația continuă să fie gravă: 428 de infectări, 9.18 rată de infectare pe municipiu, 6.79 rată de infectare pe județ.

BREAKING - 8499 de noi cazuri de COVID-19. Situția la Brașov 1

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.499 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba96621635,65
2.Arad108731795,36
3.Argeș129843284,72
4.Bacău126351652,76
5.Bihor136342224,62
6.Bistrița-Năsăud5686843,71
7.Botoșani5859892,59
8.Brașov184494286,79
9.Brăila5326713,24
10.Buzău6354942,46
11.Caraș-Severin4643902,9
12.Călărași41111403,31
13.Cluj209544346,89
14.Constanța161275367,54
15.Covasna4061602,91
16.Dâmbovița110542193,55
17.Dolj117071663,09
18.Galați98502183,00
19.Giurgiu3937782,68
20.Gorj4231541,48
21.Harghita4581481,59
22.Hunedoara85462203,97
23.Ialomița44311513,84
24.Iași192543913,2
25.Ilfov145734314,76
26.Maramureș83502172,95
27.Mehedinți3849753,1
28.Mureș117072494,25
29.Neamț9160902,1
30.Olt70241231,72
31.Prahova185044084,45
32.Satu Mare53411584,46
33.Sălaj5441713,65
34.Sibiu135012227,49
35.Suceava129031492,19
36.Teleorman5415782,74
37.Timiș185053155,12
38.Tulcea34311133,99
39.Vaslui74941322,3
40.Vâlcea7752902,98
41.Vrancea5268891,61
42.Mun. București6497212836,63
43.Cazuri noi nealocate pe județe5709*-422 
TOTAL457.8488.499