Breaking. 8134 de cazuri, 161 de morți, la nivel național. Situația la Brașov

8134 de cazuri, 161 de morți și 1249 de internați la ATI au fost raportați în ultimele 24 de ore, la 33.021 teste efectuate. 10 pacienți infectați cu COVID-19 au murit fără să prezinte comorbidități.

La Brașov autoritățile au anunțat 169 de noi cazuri. Rata de infectare în municipiu este de 8,90 iar pe județ este de 6,44.
Breaking. 8134 de cazuri, 161 de morți, la nivel național. Situația la Brașov 1

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.134 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba97831215,35
2.Arad110661935,33
3.Argeș132883044,78
4.Bacău128011662,78
5.Bihor137871534,59
6.Bistrița-Năsăud5737513,56
7.Botoșani60181592,58
8.Brașov186181696,44
9.Brăila55482223,29
10.Buzău6431772,42
11.Caraș-Severin4734912,92
12.Călărași4206953,28
13.Cluj213564026,51
14.Constanța167005737,54
15.Covasna4110493,05
16.Dâmbovița112211673,58
17.Dolj119051982,99
18.Galați101252753,21
19.Giurgiu4003662,76
20.Gorj4290591,43
21.Harghita4624431,52
22.Hunedoara86601143,84
23.Ialomița4497663,65
24.Iași196634093,26
25.Ilfov149914183,91
26.Maramureș84541042,8
27.Mehedinți3904553,04
28.Mureș118751684,01
29.Neamț9229692,11
30.Olt71661421,75
31.Prahova187662624,25
32.Satu Mare5412714,37
33.Sălaj5484433,49
34.Sibiu137532527,37
35.Suceava130121092,12
36.Teleorman5508932,65
37.Timiș187832784,92
38.Tulcea35911604,22
39.Vaslui7591972,24
40.Vâlcea7846942,88
41.Vrancea5316481,67
42.Mun. București6613111596,61
43.Cazuri noi nealocate pe județe5999*290
 TOTAL465.9828.134