BREAKING. 10.108 cazuri de Covid-19 în România. Situația la Brașov

Alte 10.108 de cazuri de coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, când au fost făcute 36.963 de teste. În ultima zi s-au înregistrat alte 167 de decese, în timp ce la ATI sunt internați 1.131 de pacienți.

La Brașov, autoritățile au anunțat 221 de cazuri. Rata de infectare pe municipiu este de 8,31 iar pe județ de 6,4.

BREAKING. 10.108 cazuri de Covid-19 în România. Situația la Brașov 1

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 10.108 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba84862036,21
2.Arad93682185,79
3.Argeș109424464,19
4.Bacău112432222,57
5.Bihor118652865,8
6.Bistrița-Năsăud48901104,25
7.Botoșani50661272,58
8.Brașov153132216,4
9.Brăila47511172,92
10.Buzău5637942,45
11.Caraș-Severin4058872,84
12.Călărași33141592,82
13.Cluj176897347,64
14.Constanța124054845,97
15.Covasna3531973,32
16.Dâmbovița96112353,36
17.Dolj103271703,53
18.Galați85201912,34
19.Giurgiu31171492,28
20.Gorj3917411,82
21.Harghita4228762,13
22.Hunedoara71702082,99
23.Ialomița36501143,37
24.Iași163784092,96
25.Ilfov116614416,78
26.Maramureș72831323,79
27.Mehedinți33071122,89
28.Mureș100324014,89
29.Neamț84252022,47
30.Olt60431671,74
31.Prahova160384244,26
32.Satu Mare42521614,83
33.Sălaj49381135,36
34.Sibiu114523619,06
35.Suceava119021342,17
36.Teleorman4696942,8
37.Timiș162183636,33
38.Tulcea2778922,92
39.Vaslui66951011,98
40.Vâlcea7056922,71
41.Vrancea4666561,79
42.Mun. București5460314735,66
43.Cazuri noi nealocate pe județe6330*-9 
TOTAL393.85110.108