BREAKING – 9685 de cazuri noi, la nivel național. La Brașov, explozie de cazuri noi

Până astăzi, 21 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 412.808 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

La Brașov au anunțat 508 de noi cazuri de infectare. Rata de infectare pe municipiu a urcat la 8,6 iar pe județ este de 6.45.

BREAKING - 9685 de cazuri noi, la nivel național. La Brașov, explozie de cazuri noi 1

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.685 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba88331776,22
2.Arad98672995,59
3.Argeș114962964,47
4.Bacău116231612,63
5.Bihor123942535,53
6.Bistrița-Năsăud51191154,01
7.Botoșani5252802,53
8.Brașov160825086,45
9.Brăila4937823,07
10.Buzău5875962,5
11.Caraș-Severin4223802,84
12.Călărași3509963,15
13.Cluj186334247,19
14.Constanța133444836,16
15.Covasna37051093,3
16.Dâmbovița100372203,51
17.Dolj107771283,3
18.Galați88531772,61
19.Giurgiu33751322,49
20.Gorj4007301,74
21.Harghita4339462,04
22.Hunedoara76012233,5
23.Ialomița3778733,35
24.Iași171504582,96
25.Ilfov123992928,17
26.Maramureș75441133,16
27.Mehedinți3458902,85
28.Mureș106232304,95
29.Neamț86431012,46
30.Olt63481431,79
31.Prahova167314164,28
32.Satu Mare46182004,94
33.Sălaj5096614,6
34.Sibiu120802348,82
35.Suceava121971612,22
36.Teleorman4890942,67
37.Timiș169724435,97
38.Tulcea2940733,24
39.Vaslui6881932,04
40.Vâlcea72991532,79
41.Vrancea4829681,88
42.Mun. București5718311685,88
43.Cazuri noi nealocate pe județe7268*806
TOTAL412.8089.685