Brașov. Telecabina de pe Tâmpa şi a restaurantul Panoramic, gata în vară

Last Updated on februarie 11, 2025 Brașov. Telecabina de pe Tâmpa şi a restaurantul Panoramic, gata în vară 1

Se prelungesc lucrările la Telecabina de pe Tâmpa şi a restaurantul Panoramic, din cauza gerului. Unde este posibil, se lucrează la interior, însă la exterior sunt lucrări speciale, care nu pot fi executate în această perioadă, a explicat Ion Rufa, reprezentantul firmei care administrează cele două obiective, Ana Teleferic.

Se lucrează în continuare, numai că sunt anumite faze tehnologice care nu se pot executa din cauza temperaturilor scăzute; sunt turnări mai speciale de betoane, sunt nişte implanturi pentru cabine, de piese metalice, care vin înglobate în structura clădirii şi proceduri mai speciale, care impun o anumită temperatură tehnologică. Estimăm undeva la debutul verii să fim gata.

Acuma, vom vedea, e greu, depinde şi cum ne vom mişca în continuare, fiindcă sunt la pachet ambele lucrări, atât reabilitarea restaurantului Panoramic, cât şi reconfigurarea şi, practic, reconstrucţia instalaţiei de telecabină, care va fi altă cabină”, a precizat acesta, citat de Radio Romania Brasov.

Brașov. Telecabina de pe Tâmpa şi a restaurantul Panoramic, gata în vară 2 Brașov. Telecabina de pe Tâmpa şi a restaurantul Panoramic, gata în vară 3

Până vor fi gata lucrările la telecabină, accesul spre vârful Tâmpa se va face doar pe traseele turistice.
Reamintim că investiţia în cele două obiective emblematice ale Braşovului se ridică la peste 11 milioane de euro. Vechea telecabină spre Tâmpa, care a fost dată în folosinţă în vara anului 1970, a fost oprită în octombrie 2024, scrie bzb.ro.

„Telecabina este prioritatea noastră numărul 1, pentru a putea asigura în cele mai bune condiţii accesul turiştilor pe Tâmpa. Finalizarea lucrărilor depinde de elemente care nu ţin de investitor, precum accesibilitatea pe munte din punct de vedere al precipitaţiilor, de condiţiile meteo precum şi de receptivitatea autorităţilor locale.

Lucrăm, totuşi, pe timp de iarnă, iar vremea este cel mai puţin predictibil dintre elemente“, spunea recent pentru ZF Ion Rufa, director general al ANA Teleferic.

ANA Teleferic colaborează cu compania elveţiană Garaventa, parte din grupul Doppelmayr, pentru furnizarea echipamentelor de transport pe cablu. Astfel, procesul de fabricaţie pentru noile telecabine este într-o fază avansată, adaugă Ion Rufa.

telecabinei vor beneficia de lifturi exterioare care vor permite accesul pentru toate categoriile de vizitatori, inclusiv persoane cu dizabilităţi locomotorii, persoane în vârstă sau familii cu copii transportaţi în cărucioare.

Previous Story

(Video) Un mort și doi răniți pe D.J. 682. Martor: „A fost o ceartă şi a tras brusc stânga”. Șoferiță: „Uitaţi-vă, m-a luat în plin şi m-a întors invers”

Next Story

Cu ce avere pleacă Iohannis de la Cotroceni. Câți bani are în conturi. Ce pensie va primi, a adunat 42 de ani de muncă