(Video) Trei tineri din Brașov, arestați pentru trafic de canabis. Anchetatorii spun că drogurile erau vândute inclusiv minorilor

Trei tineri din Brașov, doi bărbați și o femeie, cu vârste de 18, 19 și 22 de ani, au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, după ce polițiștii antidrog și procurorii DIICOT Brașov au documentat activitatea acestora în două dosare penale privind traficul de droguri de risc. Potrivit Poliției Brașov, cele trei persoane sunt cercetate pentru trafic de canabis, iar în unul dintre dosare anchetatorii susțin că drogurile ar fi fost vândute inclusiv către minori.

(Video) Trei tineri din Brașov, arestați pentru trafic de canabis. Anchetatorii spun că drogurile erau vândute inclusiv minorilor 1

În primul dosar, polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Brașov și procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Brașov au stabilit, din probatoriul administrat, că pe parcursul anului 2026 persoanele cercetate ar fi procurat, deținut și vândut canabis în municipiul Brașov. Pe parcursul cercetărilor au fost indisponibilizate aproximativ 20 de grame de canabis, deținute de una dintre persoanele cercetate.

În urma perchezițiilor făcute în 26 mai 2026, polițiștii au descoperit și ridicat alte aproximativ 40 de grame de canabis, cântare de precizie, grindere și alte mijloace de probă. Anchetatorii spun că una dintre persoanele vizate, un tânăr de 18 ani, ar fi încercat să evite descoperirea drogurilor și ar fi aruncat de la etaj o caserolă din plastic în care se afla o parte din cantitatea de canabis deținută.

În cel de-al doilea dosar, o femeie de 22 de ani a fost prinsă în flagrant, în municipiul Brașov, în timp ce ar fi deținut peste 90 de grame de canabis, cantitate despre care anchetatorii susțin că era destinată comercializării. În rucsacul acesteia, alături de droguri, polițiștii au găsit și un grinder.

Tot în 26 mai, polițiștii au pus în aplicare un mandat de percheziție la locuința femeii, unde au fost descoperite mai multe folii care conțineau o substanță pulverulentă. Aceasta urmează să fie expertizată, pentru a se stabili natura exactă a substanței.

În aceeași zi, procurorii DIICOT Brașov au dispus reținerea celor trei persoane cercetate. Ulterior, în 27 mai 2026, judecătorii de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Brașov au dispus arestarea preventivă a acestora pentru 30 de zile.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul luptătorilor Serviciului pentru Acțiuni Speciale Brașov. Cercetările continuă în cele două dosare penale, iar Poliția Brașov precizează că, pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.

Previous Story

Marele Premiu al Brașovului revine pe Drumul Poienii după șase ani. 105 piloți la start și restricții de trafic în weekend

Next Story

Jocul Strămoșesc al Junilor Bătrâni, de Rusalii, în Șcheii Brașovului. Programul evenimentului