Last Updated on aprilie 20, 2026Acuzațiile din Coaliție s-au ascuțit după ce liderul deputaților PNL, brașoveanul Gabriel Andronache, a pus direct pe seama PSD atât deficitul bugetar uriaș cu care a intrat România în actuala perioadă de instabilitate, cât și costurile suplimentare generate de tensiunile politice din ultimele zile. Andronache susține că România a ajuns în această fază „fără plasă de siguranță”, cu un deficit de 9,3%, pe care îl numește „nota de plată lăsată de PSD românilor”.
În mesajul citat de BizBrașov, liberalul afirmă că actuala criză politică a avut deja efecte directe asupra costurilor de finanțare ale statului. El invocă date Bloomberg potrivit cărora, pe 16 aprilie, randamentul obligațiunilor României pe 10 ani a urcat la 6,95%, cu 13 puncte de bază într-o singură zi, ceea ce ar fi făcut România cea mai scumpă țară din regiune la capitolul finanțare.
Andronache Gabriel: „– Bloomberg, 16 aprilie: criza politică declanșată de PSD a urcat dobânda României pe 10 ani la 6,95%, cu 13 puncte de bază într-o singură zi. România a ajuns cea mai scumpă din regiune.
– Bloomberg, în februarie: după ce CCR a validat reforma inițiată de Ilie Bolojan, dobânda coborâse la aproximativ 6,4%, minimul ultimilor doi ani.
Diferența: aproape 0,5 puncte procentuale. La o datorie publică de aproximativ 1.000 de miliarde de lei, asta înseamnă 5 miliarde de lei în plus pe an la dobânzi.
Iată cum îi costă pe români acțiunile destabilizatoare din ultima perioadă. Să nu uităm: România a intrat în această perioadă fără plasă de siguranță, cu un deficit bugetar uriaș, de 9,3%. Asta era nota de plată lăsată de PSD românilor, iar acum tot PSD vrea să o mărească: fiecare zi de instabilitate înseamnă dobânzi mai mari pentru țară și miliarde în plus de plătit”
