Situația din județul Brașov se agravează de la o oră la alta, din cauza precipitațiilor abundente, fiind inundate gospodării din mai multe localități. Printre cea mai afectată se numără Dumbrăvița, unde este Cod Roșu hidrologic.
„În localitatea Dumbrăvița, aflată sub avertizare de Cod Roșu hidrologic, două gospodării au fost inundate, ca urmare a scurgerilor masive de apă de pe versanți și a revărsării cursurilor de apă din apropiere. În contextul agravării situației, 18 minori au fost evacuați, fiind relocați temporar la rude aflate în zone sigure. Nu s-au înregistrat victime, iar misiunea se desfășoară în condiții de siguranță.
Misiunile se desfășoară în continuare în cooperare cu autoritățile locale, și serviciile voluntare pentru situații de urgență, fiind mobilizate resurse suplimentare pentru monitorizarea situației și limitarea efectelor negative ale inundațiilor”, a informat ISU Brașov, cu puțin înainte de orele 10.30, conform mytex.ro.
Anisia Costescu, Comuna Dumbravita Jud. Brasov: „Recomandăm să evităm traficul pe strada Gării!”
În aceste momente, echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Țara Bârsei” intervin pentru evacuarea apei din gospodării și curți în localitățile:
– Stupini (Brașov)
– Timișu de Jos
– Dumbrăvița
În ultimele ore, s-a intervenit cu mai multe motopompe pentru evacuarea apei în următoarele localități afectate:
– Zizin – 2 curți inundate
– Purcăreni – 3 beciuri
– Teliu – 2 curți și o locuință
– Făgăraș – 1 curte
– Stupini – 2 curți și 3 grădini
(Meteoplus: Brașov, Stupini 🌧️💦🌧️ 27 mai)
În urma manifestării fenomenelor hidrometeorologice prognozate, județul Brașov se află sub avertizare de Cod Portocaliu și Cod Roșu hidrologic, fiind transmise trei mesaje RO-ALERT pentru informarea populației:
RO-ALERT – COD PORTOCALIU: Avertizare hidrologică privind posibile efecte severe de inundații locale, cu depășiri ale cotelor de inundație în bazinul hidrografic Olt, valabilă până în data de 27.05, ora 12:00;
RO-ALERT – COD ROȘU: Pe râurile din bazinele hidrografice Homorod (Ciucaș) – afluent al râului Olt, cu posibile depășiri ale cotelor de inundație în localitățile Dumbrăvița, Hălchiu, Crizbav și Feldioara;
RO-ALERT – COD ROȘU: Pe râul Tărlung, cu posibile inundații severe în zonele riverane, fiind vizate în special localitățile Tărlungeni și Săcele.
ANM a prelungit avertizările de ploi abundente și vijelii. Județele afectate de vremea severă
Între 27 mai, ora 10 – 29 mai, ora 10, vor fi ploi însemnate cantitativ, intensificări ale vântului în Moldova, Maramureș, cea mai mare parte a Transilvaniei, Munteniei și Dobrogei. Va ploua și se vor acumula local 20…30 l/mp și pe arii restrânse peste 40…60 l/mp, scrie Stirile Pro Tv.
Temporar vântul va avea intensificări în cea mai mare parte a țării cu viteze la rafală în general de 40…50 km/h, iar în zona montană înaltă de peste 80…90 km/h.
COD PORTOCALIU de ploi importante cantitativ, 27 mai, ora 10 – 29 mai, ora 03
În județele Suceava, Botoșani, Neamț, Iași, Bacău, Vaslui, Vrancea, Harghita, Covasna, Brașov și zona montană a județelor Argeș, Dâmbovița, Prahova și Buzău vor fi ploi importante cantitativ și se vor acumula 50…70 l/mp și izolat peste 80 l/mp.
Drum blocat între Râșnov și Poiana Brașov: Copac căzut pe carosabil, intervenție în desfășurare
Traficul rutier este complet blocat pe DN 1E, la ieșirea din localitatea Râșnov spre stațiunea Poiana Brașov, în urma căderii unui copac pe carosabil. La fața locului intervin echipele de urgență pentru degajarea drumului.
Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Brașov, circulația va fi reluată imediat ce arborele va fi îndepărtat în siguranță.
Poliția Rutieră Brașov le recomandă șoferilor să manifeste prudență sporită la volan, să adapteze viteza la condițiile meteo și să respecte indicațiile agenților prezenți în zonă.