Brașov. O parapantistă a rămas suspendată la peste 10 metr. Detaliul care i-a ajutat pe salvamontiști să o găsească

O parapantistă a fost salvată vineri seară, 10 iulie, după ce a rămas agățată într-un copac, la peste 10 metri înălțime, în zona Crucurului Mare din Masivul Postăvaru. Femeia a fost coborâtă în siguranță de salvamontiștii brașoveni și nu a suferit traumatisme.

Brașov. O parapantistă a rămas suspendată la peste 10 metr. Detaliul care i-a ajutat pe salvamontiști să o găsească 1

Potrivit informațiilor transmise de Salvamont Brașov și relatate de Digi24, echipa de intervenție a reușit să localizeze rapid parapantista cu ajutorul coordonatelor GPS primite. Aripa parapantei rămăsese prinsă în crengile unui arbore, iar pentru recuperarea femeii au fost folosite materiale și tehnici specifice de alpinism.

După coborârea din copac, salvatorii au constatat că femeia nu prezenta traumatisme. Aceasta a fost transportată în siguranță până în stațiune.

Brașov. O parapantistă a rămas suspendată la peste 10 metr. Detaliul care i-a ajutat pe salvamontiști să o găsească 2 Brașov. O parapantistă a rămas suspendată la peste 10 metr. Detaliul care i-a ajutat pe salvamontiști să o găsească 3 Brașov. O parapantistă a rămas suspendată la peste 10 metr. Detaliul care i-a ajutat pe salvamontiști să o găsească 4

În aceeași zi, salvamontiștii din Brașov au intervenit și pentru o turistă care a suferit un atac de panică în partea superioară a Masivului Postăvaru. Și în acest caz, persoana a fost preluată și coborâtă fără incidente în stațiune.

Reprezentanții serviciului Salvamont se așteaptă la o creștere a numărului de solicitări în timpul weekendului, pe fondul afluxului mai mare de turiști în zona montană.

Previous Story

(Video) Razie pe șoselele din Brașov: peste 250 de sancțiuni pentru pietoni, bicicliști și utilizatori de trotinete

Next Story

(Video) Animație. Pasager tras parțial în afara avionului Ryanair după ce geamul s-a spart în zbor. Ce spune soția acestuia