Angajații Operei Brașov au protestat joi dimineață în curtea instituției și au cerut demisia managerului interimar Lucian Petrean. Protestul vine după momentul de sâmbătă seara, de la finalul spectacolului „Pescuitorii de perle”, când artiștii au apărut pe scenă cu pancarte prin care au semnalat „grave probleme în instituție”.
Aproximativ 150 de persoane au participat la protest, atât în interiorul instituției, în fața biroului managerului, cât și în curtea Operei. Protestul a escaladat, iar managerul interimar Lucian Petrean a fost scos din instituție de poliție, scrie radiobrasovfm.ro.
Nemulțumirile angajaților sunt legate în primul rând de retrogradarea financiară a instituției. Artiștii spun că Opera Brașov nu va mai fi încadrată pe grilele de salarizare ale unei opere naționale, ci pe grila 2, ceea ce ar însemna salarii mai mici. În cazul unor soliști, pierderea ar putea depăși 2.000 de lei, scrie Biz Brașov.
Solistul Mihai Irimia, director artistic al instituției, a declarat că „cele mai grave lucruri sunt cele legate de retrogradarea instituției” și a criticat faptul că decizia ar fi fost luată fără o fundamentare suficient de clară. El a mai vorbit despre salarii restante câștigate în instanță, dar și despre desființarea unor posturi care, în opinia sa, ar fi putut aduce plus valoare instituției.
„Cele mai grave lucruri sunt cele legate de retrogradarea instituției. Din punct de vedere financiar, trecerea de pe o grilă pe alta, deși nu există încă o fundamentare foarte clară. Este vorba de un raport al Curții de Conturi, care nu a apărut și se citează în documentele respective de retrogradare din el. Citează și dintr-un document al Ministerului Culturii, care nu spune absolut niciunde faptul că noi trebuie să fim retrogradați.
Este o decizie de manager aceasta, nu este un act venit de la Primărie sau din alte parte, este o decizie strict de manager. Plus, sunt salariile restante pe care oamenii le-au câștigat în instanță. Sunt niște procese vechi, din 2019, 2020, 2021. Ministerul a fost cel care a eșalonat în 5 ani și oamenii aveau să-și ia bani din octombrie anul trecut, unii dintre ei, iar alții din martie, acum. Faptul că s-a debarasat de 12 posturi, printre care soliști, balerini, dându-le înapoi, posturi pe care noi puteam să le ocupăm și să venim cu un plus valoare. Nu erau ocupate”, a spus solistul Mihai Irimia, în prezent director artistic.
Și solista Carmen Topciu a criticat dur conducerea interimară, spunând că angajații cer demisia managerului și că în cei 20 de ani de activitate la Opera Brașov nu a mai văzut o asemenea situație. Aceasta a reclamat lipsa dialogului, abuzuri administrative și faptul că instituția nu ar avea o direcție artistică limpede pentru stagiunea următoare.
De cealaltă parte, managerul interimar Lucian Petrean susține că manifestul de pe scenă de sâmbătă nu ar fi fost legal și că organigrama aprobată prin hotărâre de Consiliu Local a dus la desființarea a 12 posturi, dintre care doar două erau ocupate. El afirmă că instituția a trecut de la 1 iunie pe grila 2 și susține că fosta conducere nu i-ar fi informat corect pe angajați despre această situație.
Poziția managerului Lucian Petrean:
“Sâmbăta trecută, în urma spectacolului, s-a produs un manifest pe scenă. Eu am constatat că nu a fost legal făcut. Nu sunt împotriva a se manifesta artiștii Operei Brașov. Astăzi am emis două acte în care le-am cerut să aibă grijă ce se întâmplă sâmbătă, că am fost amenințat de unul dintre directorii instituției că ce a fost sâmbătă a fost așa… ceea ce o să urmeze o să fie (…) Este organigrama care s-a aprobat prin HCL, în care au fost desființate 12 posturi, dar de fapt doar doi oameni au plecat acasă. (…) Fosta conducere nu a anunțat, a mințit angajații în 2021, când trebuiau să treacă pe grila 2. Și acum, de la 1 iunie, a trecut pe grila 2”.
Conflictul de la Opera Brașov intră astfel într-o etapă mult mai tensionată. După protestul simbolic de pe scenă, angajații au mutat nemulțumirea în curtea instituției, iar disputa nu mai este doar despre salarii, ci și despre organigramă, conducere, direcție artistică și viitorul uneia dintre cele mai importante instituții culturale ale orașului.
