(Foto/Video) În sfârșit iarnă. Ninge la Brașov, Codlea, Făgăraș, Săcele, Cheile Grădiștei, Bran, Poiana Brașov

Last Updated on decembrie 28, 2025După un decembrie mai degrabă „pe uscat”, iarna a început să-și facă simțită prezența în județul Brașov: ninge în oraș și în zonele din jur – Brașov, Codlea și Săcele – iar în Poiana Brașov apar deja imagini cu zăpadă și activitate intensă la „SnowFactory”. Semnale similare vin din Bran și Fundata, unde temperaturile au coborât sub zero și se produce zăpadă artificială pentru pârtii, în timp ce la Făgăraș oamenii s-au trezit cu primii fulgi ai sezonului. Pe munte, însă, tabloul e mult mai dur: Salvamont Brașov avertizează că în Bucegi, la altitudini de aproximativ 2.500 m, vântul depășește 100 km/h și condițiile se pot degrada rapid, cu risc mare de viscol, vizibilitate aproape zero și accidente, motiv pentru care recomandarea este clară: evitați crestele și zonele alpine până se liniștește vremea.

 

Ioan Marian Popa: „28 decembrie, avem zăpadă la Brașov !!!”

Brașov

Costi Hodas is in Poiana Brașov: „SnowFactory”

Liviu Părău: „Ninge și la Săcele”

Apavaloaie Maria: „Prima zăpadă la sfârșit de Decembrie la Codlea”

Hanul Simon Bran: „Ninge ca în toiul iernii vă așteptăm cu drag”

Cheile Gradistei Ski&Snowboard School: „Sâmbătă 27.12.2025
Temperatura 10:00:
Fundata -6°C
Moieciu -4°C
Pârtii
Pârtia Moieciu închisă.
Pârtia Fundata 1 deschisă.
Pârtia Fundata 2 închisă.
Fundata, variabil, soare.
Moieciu, soare.
Frig, producem zăpadă! Atenție în zonele de împrăștiere!
Săniuțele,patinoarul, Alpine Coaster-ul, tubing-ul și tiroliana vă așteapta!!!!
Ziua a 3-a de schi din sezonul 2025-2026 la Cheile Gradistei”

În dimineața aceasta locuitorii din Făgăraș s-au trezit cu primii fulgi de zăpadă ai sezonului. Este prima ninsoare înregistrată în zona noastră în acest an, marcând un început de iarnă care se lasă aşteptat” -Salut Făgăraș.
(Foto/Video) În sfârșit iarnă. Ninge la Brașov, Codlea, Făgăraș, Săcele, Cheile Grădiștei, Bran, Poiana Brașov 1

Salvamont Brașov: „Colegul nostru, Alexandru Baran, ne-a transmis o scurtă filmare din Munții Bucegi, de la altitudinea de aproximativ 2.500 de metri, unde vântul a început deja să sufle cu rafale ce depășesc 100 km/h. În contextul avertizărilor meteorologice emise, care vizează intensificări severe ale vântului, scăderea accentuată a temperaturilor și viscol puternic la altitudini mari, atragem din nou atenția asupra riscurilor reale pe care le implică deplasarea în zona montană în această perioadă.

Astfel de condiții pot evolua rapid și se pot extinde, reducând drastic vizibilitatea și crescând pericolul de dezorientare, hipotermie sau accidente grave. Salvatorii montani din cadrul Serviciului Județean Salvamont Brașov recomandă ferm evitarea deplasărilor pe creste și în zonele alpine, precum și amânarea activităților montane până la îmbunătățirea condițiilor meteo”

Previous Story

(Video) Cum arată blocul care a explodat de Crăciun. „S-au lovit în uşa mea şi eu am crezut că sunt hoţi, ceva. Se văitau acolo şi cereau ajutor”

Next Story

(Video) Catedrală la Brașov? Primarul George Scripcaru: „Brașovul are biserici și are credință. Dar nu are o catedrală”