Last Updated on noiembrie 10, 2025 Un incendiu violent a izbucnit duminică seara într-un bloc ANL, mistuind complet un apartament și provocând panică printre locatari. Zeci de persoane au fost evacuate, iar echipajele de pompieri au intervenit cu mai multe autospeciale pentru a limita propagarea flăcărilor. Din păcate, doi câini aflați în locuință nu au putut fi salvați.
Un incendiu puternic a izbucnit duminică seară într-un bloc de 4 etaje, din Craiova. Un apartament de la ultimul nivel a fost complet distrus de flăcări, iar doi căței au murit, anunță Stirile Pro Tv.
20 de locatari au reușit să iasă singuri din clădire, iar alte 25 de persoane au fost ajutate de pompieri să părăsească imobilul.
Peste 30 de militari au intervenit pentru a salva celelalte apartamente. Proprietarii din locuința avariată nu erau acasă cand a izbucnit focul.
Potrivit informațiilor furnizate de ISU Dolj, flăcările au cuprins un apartament aflat la etajul al patrulea, existând pericolul de propagare la acoperișul imobilului.
La fața locului au intervenit trei autospeciale de lucru cu apă și spumă, o autoscară mecanică și un echipaj SMURD, scrie Libertatea.
Pompierii au acționat rapid pentru localizarea și lichidarea incendiului, în timp ce echipele de intervenție au verificat toate apartamentele din bloc pentru a se asigura că nu există persoane surprinse de flăcări.
Aproximativ 20 de persoane s-au autoevacuat înainte de sosirea echipajelor de intervenție, iar alte 20 au fost evacuate preventiv de către pompieri. În aceste momente, se lucrează la lichidarea ultimelor focare și la înlăturarea efectelor incendiului, urmând ca pompierii să stabilească, ulterior, cauzele care au dus la izbucnirea focului.
