Last Updated on septembrie 9, 2025
Istoria aviației românești are pagini scrise cu sânge și curaj, iar Brașovul a fost adesea martor al unor astfel de tragedii. În arhivele de presă din 1934 găsim relatări cutremurătoare despre prăbușirea unui avion militar tip Potez în Valea Timișului, la scurt timp după decolarea de pe aeroportul Brașov.
Un tânăr plutonier și-a pierdut viața atunci, într-o epocă în care industria aeronautică abia se ridica pe picioare, iar riscurile erau uriașe. Astăzi, când Brașovul își pregătește aeroportul internațional pentru un nou val de zboruri comerciale și modernizarea infrastructurii aeriene, aceste povești din trecut capătă un sens aparte: ele ne amintesc cât de mult a evoluat siguranța în aviație și cât de scump a fost plătit acest progres.
Un nou accident de avion lângă Brașov
Un plutonier ucis’ — Cum s’a produs accidentul BRAȘOV. 7. — Un nou accident de avion cu urmări tragice s’a înregistrat azi la amiază în apropierea Brașovului. Un avion tip Potez, pilotat de un pilot militar care avea însărcinarea de a-l aduce la București, s’a prăbușit în valea Timișului, dela mare înălțime.
La fața locului au plecat reprezentanții autorităților militare și civile din localitate. Nu se cunosc alte amănunte asupra nenorocirii,
Cum s’a produs accidentul AU DECOLAT PATRUAVIOANE Azi la ora 12 au decolat de pe aeroportul Brașov, patru avioane tip Potez, luând drumul spre București unde trebuiau predate.
După puține minute de la plecare, când avioanele zburau pedeasupra văii Timișului, a început să plouă. Un căpitan, care conducea unul din avioane și comanda escadrila a făcut semn de aterizare. Trei avioane au aterizat în perfecte condițiuni. Al patrulea însă, condus de plutonierul Marin Constantinescu de la escadrila de luptă București, a căzut.
Pilotul a observat că i se încetinește motorul tocmai deasupra pavilioanelor C. F. R. Cu toate eforturile făcute, pilotul n’a putut repune în funcțiune motorul, astfel că avionul s’a prăbușit. Avionul, în cădere, s’a sfărâmat, iar lovitura fiind puternică, bucăți din el au sărit în țăndări la mari distanțe. Autoritățile fiind înștiințate, au sosit la locul nenorocirii d-nui prim procuror Popp, Ciurea, inginer Barbier, dela fabrica I. A. R., maior Dumitrescu comandantul jandarmeriei. (Ordinea, septembrie 1934)
Un nou accident de aviaţie lângă Braşov BRAŞOV, 8 (SIR).
Ieri la amiazi un iez zburând spre Bucureşti. După un pilot militar s’a prezentat la fabrica scurt timp o ploaie torenţială a apu- cat avioanele ceea ce a hotărît pe capi- tanul, care conducea escadrila, să dea ordin de aterizare în Valea Timişului.
In legătură cu nenorocirea din Valea Timişului ni-s© relatează următoarele: Ieri la orele 12 au decolat de pe aeroportul Braşov patru avioane Potez zburând spre Bucureşti.
După un pilot militar s’a prezentat la fabrica scurt timp o ploaie torenţială a apucat avioanele ceea ce a hotărît pe capitanul, care conducea escadrila, să dea ordin de aterizare în Valea Timişului.
Trei avioane au aterizat normal, dar al patrulea, condus de plutonierul pilot Constantinescu, în vârstă de 23 ani, s’a prăbuşit în flacări. Pilotul a fost carbonizat. Din ordinul autorităţilor militare cadavrul nefericitului pilot a fot transportat la Braşov. Ministerul Armatei a ordonat facerea unei anchete. (Patria, septembrie 1934)
În Armata Română, Potez 25 a fost un aparat de bază interbelic pentru recunoaștere și bombardament ușor. Avea în dotare peste 260 de aparate (inclusiv variante 25.36 și 25.40), folosite până spre sfârșitul anilor ’40. A început ca idee franceză, a zburat prin concursuri lăudate și curse peste continente, a fost fabricat la Brașov și a devenit coloana vertebrală a aviației militare românești interbelice.