Last Updated on septembrie 17, 2025
Nicoleta Luciu a lansat la Brașov propria Academie de modelling și actorie, unde cei interesați pot învăța de la vedetă tainele scenei și podiumului. Cursurile includ 12 ședințe, iar taxa de participare a fost deja făcută publică. Inițiativa atrage atenția atât prin notorietatea fondatoarei, cât și prin dorința tinerilor de a se forma în domeniul artistic.
Înscrierile vor începe pe 20 septembrie, iar cursurile sunt formate din 12 ședințe. La final, cursanții vor beneficia de o ședință foto.
„Având în vedere că am și eu o fată și-mi doresc foarte mult să devină profesoară de modelling, vreau ca această academie să devină un extra job. Aici te întâlnești cu o grămadă de oameni, nu trebuie să ai 90-60-90. E foarte important dacă vrei să-ți schimbi stilul de viață. Aici învățăm bunele maniere, facem dicție. Învățăm să pozăm în fața aparatului, să vorbim în fața camerelor. Pentru ca atunci când mergem la casting să facem față, iar în momentul în care avem o ședință foto să știm cum să stăm în fața aparatului, nu să ne spună fotograful sau asistenta.
Începem pe 20 înscrierile, iar pe 27 cursurile. Vor fi 12 ședințe, iar la final o ședință foto, pentru cine-și dorește. La sfârșitul cursurilor sau chiar și-n perioada școlarizării cursanții vor primi mai multe numere de telefon, iar împreună cu părinții vor hotărî unde vor să meargă. Să facă cursuri de televiziune, de actorie, să evolueze fiecare pe ce parte artistică își dorește.
Ce consider eu și aș vrea să le spun tuturor părinților care au fete: ar trebui să aibă o bază a machiajului, a felului în care-și fac părul. Prin aceste cursuri vor evolua foarte frumos ca fete. Bine, și ca băieți, dacă o să avem. După ce vor primi aceste numere de telefon, fiecare va merge pe ce parte-și dorește. Poate nu toată lumea vrea modelling, poate vor să devină actrițe sau să facă numai reclame”, a dezvăluit Nicoleta Luciu, potrivit cancan.ro.
De partea de actorie se vor ocupa fostele colege cu care vedeta a lucrat în seriale.
„La actorie sunt fostele mele colege de telenovele, care și-au făcut școli de specialitate. Pot să-i trimit acolo. Surse sunt. Depinde de ei cât de mult pot să evolueze, dar și să muncească în același timp. Că fără muncă și perseverență și mai multă disciplină nu ai cum să evoluezi. Noi, pe vremea noastră, am făcut de toate. Dar dacă aveam o școlarizare în spate, dădeam rezultate și mai bune”, a dezvăluit vedeta.
Cei care vor să urmeze cursurile de la Academia fostei actrițe din telenovele trebuie să scoată din buzunare 6.000 de lei. Banii pot fi plătiți în rate, iar cei care achită integral toată suma la început beneficiază de o reducere consistentă. Vor plăti doar 4.800 de lei, scrie RTV.