Brașov. O fată a fost muşcată de câini de stână

Last Updated on august 9, 2025 Brașov. O fată a fost muşcată de câini de stână 1

O adolescentă din județul Brașov a fost mușcată de câini de stână în timp ce se afla în drumeție. Incidentul, produs într-o zonă frecventată și de turiști brașoveni, îi determină pe salvamontiști să atragă atenția asupra pericolului reprezentat de câinii care păzesc turmele de oi, mai ales în zonele izolate de munte.

”Intervenţie astăzi în Piatra Mare. O fată a fost muşcată de un ciobănesc, iar după ce i s-a acordat primul ajutor a fost coborâtă la Dâmbu Morii şi predată echipajului SMURD, a transmis, vineri, Salvamont Săcele, conform G4Media.

Salvamontiştii anunţă că numărul incidentelor în care sunt impliaţi câini de stână este în creştere. ”ATENŢIE la câinii de stână, în ultimul timp s-au înmulţit atacurile acestora asupra turiştilor!”, au mai transmis salvamontiştii.

Johnny MC Patrascu Ionut: „Merg de cativa ani pe munte si nu am întâlnit ursul. In schimb de 3 ori am fost in pericol real de a fi sfasiat, impreuna cu sotia si copilul ,de cainii de stana. Am consumat 2 spray-uri de i-a luat naiba. Am si zis, cand m-a intrebat cineva daca ma tem de urs daca am spray de urs, ca de caini ma tem mai mult”

Un bărbat a murit ieri în munții Făgăraș. Avea doar 39 de ani
Serviciul Public Județean Salvamont Sibiu a intervenit de urgență ieri în urma unui apel primit prin 112, care semnala un turist grav accidentat în zona cascadei dinspre Cabana Suru, Munții Făgăraș. Din primele informații rezultă că bărbatul a căzut de pe un versant.

„Echipa Salvamont s-a deplasat rapid la locul indicat, fiind alertat și elicopterul SMURD din cadrul Punctului de Operare Aeromedicală Caransebeș. Din nefericire, victima – un bărbat în vârstă de 39 de ani, din Sibiu – a suferit leziuni incompatibile cu viața.

Elicopterul a fost retras, iar echipa Salvamont Sibiu a procedat la recuperarea trupului și transportul acestuia până la baza muntelui, unde a fost predat către reprezentanții IML.

Transmitem condoleanțe familiei și celor apropiați!”, au transmis salvamontiștii din Sibiu, conform Biz Brașov.

Previous Story

Brașov. S-a aflat de ce a murit tânăra de 19 ani la câteva zile după ce a născut la Maternitate. Rezultatele autopsiei

Next Story

Licitație record în Brașov: Mii de lei pentru un loc de parcare în Răcădău. Loc de parcare sau lux urban?