„Fugem?”. Scandal în Parlament. 6 deputați POT au demisionat. Mai mulți senatori din partidul condus de Anamaria Gavrilă vor pleca astăzi

Last Updated on mai 21, 2025 „Fugem?”. Scandal în Parlament. 6 deputați POT au demisionat. Mai mulți senatori din partidul condus de Anamaria Gavrilă vor pleca astăzi 1

Șase din cei 20 de deputați din Partidul Oamenilor Tineri (POT) au demisionat miercuri din partidul condus de Anamaria Gavrilă.

Anunțul a fost făcut de deputata Simu Aurora Tasica. Ea a anunț numele celor șase demisionari: Simu Aurora Tasica, Albu Dumitrița, Andrușcă Lucian, Csillag Andrei, Groza Călin, Pîclișan Gheorghe.

”Ne-am depus demisiile din POT și din grupul parlamentar POT”, a spus ea.
”Ne-am alăturat acestei mișcări suveraniste convinți de ideea că putem construi împreună un partid demcratic. Din păcate ideea s-a pierdut, iar valorile nu au fost respectate. Direcția acutalei conduceri s-a îndepărtat profund de direcția inițială. E un semnal pentru toată mișcarea suveranistă și către țară”, a mai declarat Aurora Tasica Simu.

Mai mulți senatori urmează să demisioneze din POT tot astăzi, potrivit informațiilor G4Media.

„Gestul este un semnal de alarmă”
Aceștia adaugă că „acest gest este un semnal pentru toată mişcarea suveranistă şi un semnal către ţară că mişcarea conservatoare din România şi oamenii politici care s-au angajat să reprezinte România cu demnitate în Europa, „şi nu pentru a deraia parcursul european al României”, că înţeleg că românii doresc într-o Europă altfel, „cu fruntea sus, cu politicieni care au ca unică agendă interesul acestei ţări”.

„Sfada, isteria, pozițiile și declarațiile extremiste sunt exact ceea ce dezgustă și dezamăgește electoratul de dreapta conservator, suveranist – un electorat format, în principal, din oameni decenți, credincioși și muncitori, care nu-și mai doresc ca țara să fie secătuită de un stat supradimensionat și corupt”, mai susțin deputații.

Anamaria Gavrilă: „Acești oameni nu au fost niciodată ai noștri, au fost ai intereselor generale”
Lidera POT a reacționat susținând că „cei care au fugit” nu au trădat partidul, ci „i-au trădat pe românii care au avut încredere în ei”.

„Cu profundă dezamăgire, dar fără nicio urmă de surprindere, anunțăm că unii parlamentari aleși pe lista Partidului Oamenilor Tineri au ales să plece. Nu oricum, ci alergând, la nici 24 de ore de la anunțarea rezultatului alegerilor.

Acești oameni nu au fost niciodată ai noștri. N-au fost nici ai suveranismului, nici ai idealurilor pentru care milioane de români au stat la coadă să voteze. Au fost ai intereselor personale, ai calculelor cinice, ai funcțiilor și ai confortului. Au jucat teatru cât timp le-a fost convenabil, iar acum, când lupta devine grea își dau jos masca și își arată adevărata față: cea a oportunismului și a lașității.

Nu ne-au trădat pe noi, cei din conducere. I-au trădat pe românii care le-au dat votul cu speranța că în sfârșit cineva îi va reprezenta cu demnitate. I-au trădat pe bătrânii care încă mai cred în România. Pe tinerii care s-au întors acasă ca să construiască aici. Pe mamele care ne-au spus, cu lacrimi în ochi că POT este ultima speranță pentru viitorul copiilor lor”, a transmis Gavrilă.

Ea mai susține că Partidul Oamenilor Tineri „nu este o umbrelă pentru carieriști”, ci este „o casă pentru cei care iubesc România necondiționat”, iar „cei care au fugit au pierdut respectul poporului roman”.

„Noi, POT vom merge mai departe cu fruntea sus, mai puțini, dar mai puternici. Fiindcă nu cantitatea ne definește, ci credința în țară și în Dumnezeu”, încheie Gavrilă, conform unui comunicat transmis de POT, scrie Hotnews.

Previous Story

(Video) Fără lux, cu metroul și copilul de mână: Gesturile lui Nicușor Dan care schimbă imaginea președintelui României

Next Story

Primăria Brașov reia lucrările la pietonalul Valea Cetății din Răcădău