Last Updated on martie 24, 2025
„Stegarul dac” și-a pus din nou viața în pericol. Cezar Cătălin Avrămuță a urcat într-un copac în fața Arestului Central din București. El cere eliberarea afaceristului brașovean Bogdan Peșchir.
Bărbatul de 58 de ani a escaladat gardul exterior din plasă bordurată, aflat la baza copacului, ceea ce i-a permis să se cațere rapid, în ciuda pericolului evident. Avrămuță a pus în pericol atât siguranța proprie, cât și pe cea a trecătorilor, motiv pentru care zona a fost imediat delimitată, a anunțat Poliția Capitalei.
„Astăzi, 24 martie 2025, poliţiştii Capitalei au fost sesizaţi că, o persoană s-ar fi urcat într-un copac, aflat în zona Arestului Central al Poliţiei Capitalei, punând în pericol atât siguranţa sa, cât şi a celorlalte persoane care se aflau în trecere pe trotuarul din prelungirea gardului care împrejmuieşte copacul respectiv. La faţa locului a fost identificat un bărbat, în vârstă de 58 de ani”, precizează Poliţia Capitalei, potrivit Digi 24.
Sursa citată menţionează că în acest moment „se desfăşoară activităţi în vederea protejării persoanei în cauză, dar şi a persoanelor care se află în zonă”.
„În această situaţie au fost dispuse de îndată toate măsurile în vederea delimitării zonei şi pentru a preveni pătrunderea bărbatului în curtea sediului Arestului Central. De asemenea, echipele de negociatori, din cadrul Serviciului pentru Acţiuni Speciale, sosite la adresă, relaţionează cu bărbatul în cauză”, mai arată Poliţia Capitalei.
@tiktokforyou.8 Stegarului i s-a luat steagul de către polițiști!!😐😐#VIRAL #fyp @stegaruldac #bogpr #fyp #foryou #tiktokforyou #tiktokromania #viral #foryou #fyp ♬ sunet original – 🎦😋TIK TOK FOR YOU 🤪 🎦
Anchetarea, reținerea și, ulterior, arestarea preventivă a „milionarului fără chip” Bogdan Peșchir, din Brașov, pentru coruperea alegătorilor prin plata unor influenceri de pe rețelele de socializare în vederea promovării lui Călin Georgescu a pornit de la documentele desecretizate de CSAT, în luna decembrie a anului trecut.
În aceste documente însă se vorbește de faptul că Peșchir a lucrat pentru un alt afacerist din Brașov, pe nume Gabriel Prodănescu, cetățean al Africii de Sud, țară de origine și a FA Agency, companie implicată în promovarea lui Georgescu pe rețelele de socializare.
Mai mult, compania lui Bogdan Peșchir funcționează la aceeași adresă cu două companii înființate și fondate de Gabriel Prodănescu. Acesta din urmă apare într-o declarație a afaceristului Francisc Dokonal, care povestește că s-a întâlnit atât cu el, cât și cu Călin Georgescu, dar și cu Ionel Rusen, la un restaurant din Viena, în anul 2021, scrie Jurnalul.