Record. 5.388 cazuri noi, 97 de morți, 178 copii internați. Situația la Brasov

Până astăzi, 18 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.144.893 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.078.434 de pacienți au fost declarați vindecați.

 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.388 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21960700,99
2.Arad24831911,17
3.Argeș28339630,71
4.Bacău278151121,17
5.Bihor302451070,83
6.Bistrița-Năsăud13357782,34
7.Botoșani152561101,38
8.Brașov44910830,94
9.Brăila13722480,54
10.Buzău13126580,53
11.Caraș-Severin12224511,23
12.Călărași10931801,11
13.Cluj607372432,03
14.Constanța453111201,47
15.Covasna8724240,37
16.Dâmbovița23323480,78
17.Dolj285271331,61
18.Galați289751011,13
19.Giurgiu11708641,34
20.Gorj9701390,78
21.Harghita8591270,50
22.Hunedoara23761780,88
23.Ialomița11313380,88
24.Iași447481881,12
25.Ilfov477261802,55
26.Maramureș222631192,11
27.Mehedinți8837500,90
28.Mureș24739760,67
29.Neamț20235821,08
30.Olt155661001,29
31.Prahova372441631,13
32.Satu Mare149461333,11
33.Sălaj11483671,33
34.Sibiu27603571,19
35.Suceava265621361,65
36.Teleorman14798681,54
37.Timiș578281992,30
38.Tulcea8756250,64
39.Vaslui171171151,14
40.Vâlcea17047410,91
41.Vrancea11353560,91
42.Mun. București1935416172,33
43.Din străinătate**132918
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

3785*

1.032
 TOTAL1.144.8935.388

Până astăzi, 35.456 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.09.2021 (10:00) – 18.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 97 de decese (47 bărbați și 50 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Unul dintre decesele înregistrate este al unui pacient infectat în Italia și raportat de DSP Suceava.

Dintre cele 97 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 la categoria de vârstă 40-49 ani, 11 la categoria de vârstă 50-59 ani, 25 la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 la categoria de vârstă 70-79 ani și 28 la categoria de vârstă peste 80 ani.

92 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.980. Dintre acestea, 798 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 178 sunt minori, 162 fiind internați în secții și 16 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.374.307 teste RT-PCR și 2.849.358 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 19.677 de teste RT-PCR (7.730 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.947 la cerere) și 32.637 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 26.229 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.372 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 55.174 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 343 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.877 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 574 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Previous Story

(Foto/Video) Accident Brașov. 4 persoane rănite pe Calea Feldioarei

Next Story

Foto Brașov. Medicul Dan Grigorescu atacat de urs, în propria curte! „S-a repezit înspre mine”

Folosim cookie-uri pentru a vă oferi cea mai bună experiență online. Acceptând că acceptați utilizarea cookie-urilor în conformitate cu politica noastră privind cookie-urile.

Privacy Settings saved!
Privacy Settings

Atunci când vizitați orice site web, acesta poate stoca sau prelua informații pe browserul dvs., mai ales sub formă de cookie-uri. Controlați aici serviciile personale de cookie-uri.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Decline all Services
Accept all Services