Două medalii de aur la Campionatele Naționale pentru schiorii de la Corona

Last Updated on martie 16, 2016

Sportivii clubului Corona, Horea Olteanu (foto) la U16 și Szoke Hunor la U14 au obținut medaliile de aur la Campionatele Naționale de schi alpin pentru copii și juniori care au loc la Domeniul Schiabil Transalpina. Tot la U16, Robin Feder a terminat pe poziția a doua.

În întrecerea fetelor, Erika Andrei (U16) a devenit vicecampioană națională. La U14, Diana Rențea a cucerit „argintul” în timp ce Tea Leonte a urcat pe ultima treaptă a podiumului, informează mytex.ro

„Mă bucură rezultatele de astăzi, dar vreau să îi păstrez motivați pe sportivi și pentru zilele următoare. Ne dorim să facem în continuare curse bune și să ne întoarcem acasă cu cât mai multe clasări pe podium”, a declarat antrenorul Dan Iliescu.

Campionatele Naționale vor continua cu proba de combinată, iar joi va avea loc cea de slalom.