Brasov. Le-a trecut glontul… Corona, ce emotii la Cluj

Last Updated on mai 7, 2014

Corona Brașov a făcut primul pas spre calificarea în finala de trei a Ligii Naționale la handbal feminin după ce a câștigat cu 29-28 prima partidă din play-off cu „U” Jolidon Cluj.

corona-brasov

Brașovencele au reușit să își facă meciul greu și să sufere pe final deși puteau câștiga la scor.

Prima repriză a fost una excelentă pentru elevele antrenorilor Bogdan Burcea și Vasile Curițeanu care au intrat la cabine cu un avantaj liniștitor, 18-12. În partea a doua, „rulmentistele” au fost de nerecunoscut și au evoluat extrem de modest. Clujencele au mulțumit pentru cadourile primite și în doar opt minute au reușit să egaleze, 19-19.

983663_327524630705843_3854548041765170950_n

Unul dintre momentele decisive a avut loc în minutul 45, când la scorul de 23-23, Denisa Dedu a reușit să respingă o aruncare de la 7 metri executată de Senocico. Au urmat câteva minute în care Dedu și Mârcă au închis poarta și brașovencele s-au desprins din nou, 27-23, în minutul 52. Totuși, finalul a fost unul de foc, gazdele reușind să revină din nou la o singură lungime, 28-29. Atacul „rulmentistelor” nu a mai produs nimic și a fost nevoie de două intervenții de excepție ale Denisei Dedu pentru ca gazdele să nu egaleze.

10307185_327524407372532_4770716493508178554_n

S-a încheiat 29-28 pentru Corona, care conduce la general cu 1-0 și mai are nevoie de o victorie pentru a se califica în Final 3. (sursa: Transilvania Expres)

Golurile învingătoarelor au fost marcate de: Hotea – 6, Zamfir – 5, Manda și Chiper – câte 4, Țăcălie și Brădeanu – câte 3, Tudor – 2, Burghel și Pricopi – câte 1.

Meciul al doilea al seriei va avea loc vineri, de la orele 18.00, la Sala Sporturilor „D. P. Colibași”.

Previous Story

Brasov: Peste 500 de studenti au alergat la „Crosul Universitatii «Transilvania»“